sobota 22. října 2011(No, není to žádná legrace, nacpat foťák do struhadla..:)A krásný blog, dnes objevený - http://diaryforelsa.blogspot.com/.


10 komentářů:

 1. Ahoj Dášo,ty máš supermodela! a na FB jsem ti psala zprávu, našlas jí?

  OdpovědětVymazat
 2. And, už jí vidím, ono mi tam nevyskočilo upozornění, tak jsem ji prošvihla, jdu kouknout na fler!

  OdpovědětVymazat
 3. No ono mi to teď taky vůbec nehlásí nové zprávy, proto jsem to vzala tudy.
  Dášo, nemáš k doporučení nějakou knihu, která by byla jako Kniha Dinina-Herbjorg Wassmo?

  OdpovědětVymazat
 4. Teda And, tos mě zaskočila, tu knížku neznám. Nedaří se mi dostat do online katalogu knihovny, jestli ji nemáme, tak ji objednám a přečtu si ji. Já mám teda zamilovanou Platformu od Houellebecqua, to je taky silný, i když je to asi něco úplně jiného.. Popátrám!!

  OdpovědětVymazat
 5. These are some creative photographs; they're just great! (I recognized the name Herbjørg Wassmo, because she's Norwegian. Do you like her?)
  Many greetings,
  Lilli

  OdpovědětVymazat
 6. Hello Lilli! Unfortunately I didn´t read any book from H. Wassmo. Andrea Tachezy asks me if I know any book similar to the Dina´s book, because she loves her, but I can´t help her. Could you help us?:) Beautiful sunday! D.

  OdpovědětVymazat
 7. Hi,
  I've been thinking about Herbjørg Wassmo since yesterday, and about 'Dina's book'. Just though I should mention that the books about Dina is a trilogy, so there are three books about Dina.

  Her breakthrough was also a trilogy, the 'Tora trilogy'. The first book in the trilogy, 'The House with the Blind Glass Porch', came in 1981. I can truly recommend it!

  And then there's of course the trilogy 'Kristin Lavransdatter' by Sigrid Undset - a true classic.

  OdpovědětVymazat
 8. Thanks a lot for your help, Lilli! Du er sa gode (google translater). Today I borrowed the Dinas book in our library, so I am very curious about it! I found The House with the Blind Glass Porch there too. Then I will tell you my impressions!
  Many greetings, Dasha

  OdpovědětVymazat